Schorzenia zębów

O próchnicy słyszał każdy, a komu obiły się o uszy skróty TMD czy TMJ? Pewnie niewielu z Was. Dlatego też dzisiaj kilka słów na ten temat.

Co oznaczają skróty TMD i TMJ?

Skrót TMJ pochodzi od angielskiej nazwy Temporomandibular Joints. Określa ona stawy skroniowo-żuchwowe. Nazwa TMD oznacza natomiast zaburzenia tych właśnie stawów. Za jej pomocą określa się ból i  dysfunkcje w obrębie szyi i głowy, które mają związek ze stawem skroniowo- żuchwowym.

Co ma piernik do wiatraka, a zęby do bólu głowy?

Chociaż wielu z Was wydaje się pewnie, że ból szyi nie może mieć nic wspólnego z problemem dentystycznym, to jesteście w błędzie, ponieważ istnieje bardzo duże powiązanie pomiędzy zębami a mięśniami głowy czy szyi. Jeśli cierpicie więc na takie dolegliwości jak bóle głowy,twarzy, szyi, zaciskanie zębów, mrowienie palców czy trzaskanie stawów szczękowych, nie diagnozujcie się sami – udajcie się do Waszego stomatologa. Na liście niepokojących objawów, które mogą mieć związek z TMD należy umieścić również zawroty głowy, dzwonienie w uszach czy też ograniczone otwieranie ust.

Zapisałem się do dentysty i co dalej?

Diagnoza zostaje postawiona na podstawie badań głowy, szyi i jamy ustnej oraz wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. Wielokrotnie przyczyną dolegliwości jest krzywy zgryz, jednak czasami znalezienie problemu nie jest tak oczywiste, dlatego nie zdziwmy się jeśli zostaniemy skierowani na badania do laryngologa czy fizjoterapeuty.

Cierpię na TDM, jak przebiega leczenie?

Jeśli przyczyną dolegliwości okaże się jednak wspomniany zgryz, w jej leczeniu zostanie zastosowana specjalna szyna nakładana na zęby . Pomaga ona w nowym ustawieniu zgryzu, w wyniku czego dolegliwości powinny się zmniejszać i całkowicie zanikać.