Korony i licówki

Korony i licówki

Ubytków, które powstają w naszych zębach nie powinniśmy lekceważyć nie tylko z powodu natury estetycznej. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że brak w uzębieniu wpływa na cały układ zębów, osłabiając go i czyniąc pozostałe zęby mniej stabilnymi. Konsekwencje w niektórych przypadkach mogą być naprawdę groźne, jak na przykład obracanie się zębów czy też zanik kości. Dlatego też powinniśmy korzystać z rozwiązań, które oferuje nam branża stomatologiczna. Dziś o koronach i licówkach.

Czym to się różni?

Wielu z Was postawi sobie teraz pytanie, czym różni się korona od licówki i w jakich sytuacjach dentysta zaproponuje nam dane rozwiązanie.


Korona
to nic innego jak uzupełnienie protetyczne. Jej celem jest wzmocnienie pojedynczego zęba. Korony wykonuje się z różnych materiałów. Najczęściej są to:

  • korony porcelanowe
  • korony pełnoceramiczne

Drugie z wymienionych są znacznie bardziej estetyczne. Przed założeniem korony, ząb musi zostać w odpowiedni sposób oszlifowany. Następnie dentysta pobiera wycisk. Nie musimy martwić się, że będziemy funkcjonować bez zęba, ponieważ na czas przygotowania korony, dentysta zakłada nam tak zwaną koronę tymczasową. Kiedy korona jest gotowa, ponownie udajemy się do dentysty, aby zweryfikował jej dopasowanie. Jeśli wszystko jest w porządku, osadza on koronę.

Licówki natomiast wyglądają jak płatki. Wykonuje się je z porcelany, a następnie przykleja do zębów. Ich celem jest zamaskowanie niedoskonałości. Pomagają one ukryć przebarwienia, przerwy między zębami czy też nieestetyczne kształty. Sam zabieg nie jest skomplikowany i przebiega w sposób całkowicie bezbolesny.

Zanim jednak założymy licówki, warto zrobić przegląd wszystkich zębów.